07 czerwca 2021
Social Media
Szybkość ładowania strony www: dlaczego jest tak ważna i co zrobić, aby ją poprawić?
Czego się dowiesz z tego artykułu?
- Czym jest szybkość strony i od czego ona zależy
- Do czego może prowadzić brak dbałości o ten aspekt funkcjonowania strony www
- Wskazówki, dzięki którym Twoja strona internetowa będzie działała naprawdę szybko
Szybkość strony www – na co wpływa i dlaczego jest istotna?
Można ją podzielić na 3 kluczowe obszary, w ramach których szybkość ładowania i działania serwisu: 1. ODPOWIADA ZA DOŚWIADCZENIA TWOICH UŻYTKOWNIKÓW. Nie ma co ukrywać. W dzisiejszych czasach odbiorcy chcą wszystkiego “na teraz” i pod żadnym pozorem nie znoszą, jak muszą na coś czekać. Jeśli Twoja strona będzie wolna - możesz mieć pewność, że szybko ją opuszczą. Nawet nie czekając do końca jej załadowania . 2. ZNAJDUJE ODZWIERCIEDLENIE W KONWERSJI NA TWOJEJ STRONIE INTERNETOWEJ. Nawiązując do powyższego punktu - posiadanie szybkiej strony internetowej jest również koniecznością, jeśli chcesz, aby użytkownicy zostali z Tobą na dłużej - zapoznali się z tym, co masz im do zaoferowania, a także - dokonali zakupów. Brak spełnienia tych wymogów wpłynie na Twoją konwersję - i to w dość brutalny sposób. 3. MA DUŻY WPŁYW NA POZYCJONOWANIE TWOJEGO SERWISU. Google promuje serwisy, które najlepiej odpowiadają intencjom samych użytkowników - zarówno, jeśli chodzi o treść, jak i funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że szybko ładujące się strony internetowe osiągają też znacznie wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Jeżeli zależy Ci na budowaniu widoczności i generowaniu ruchu pochodzącego z wyszukiwarek - szybkość ładowania Twojego serwisu jest tym, czym musisz się zająć na równi z innymi obszarami SEO.
Jak sprawdzić czy Twoja strona internetowa ładuje się szybko?
Na szczęście nie musisz posiłkować się ani zegarkiem, ani tym bardziej stoperem :). W Internecie funkcjonuje bowiem wiele gotowych narzędzi pozwalających na zweryfikowanie czasu ładowania strony, a dodatkowo wskazujących, co i w jaki sposób wpływa na jej prędkość. Jednymi z popularniejszych są: GTmetrix oraz PageSpeed Insights. Za ich pomocą dowiesz się, jak wygląda aktualna kondycja Twojej strony, tzn.: ile zajmuje jej pełne załadowanie na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych, co odpowiada za taki, a nie inny wynik, a także otrzymasz gotowe rekomendacje podpowiadające, co zrobić, aby poprawić ten rezultat.Optymalizacja strony internetowej krok po kroku – co musisz zrobić, aby ją przyspieszyć?
Jeżeli wyniki pokazane przez jedno ze wskazanym narzędzi nie są dla Ciebie zadowalające (czytaj: daleko im do osiągniecia zielonego koloru) - poniżej znajdziesz aż 4 obszary, które w istotny sposób przyczynią się do poprawienia tego wyniku. Postępuj zgodnie z nimi, a gwarantujemy, że kolejny test szybkości Twojej strony da znacznie lepsze rezultaty .
Odchudzenie serwisu, czyli sprawdź, ile ważą Twoje grafiki
Dane nie pozostawiają złudzeń. Większość stron internetowych ładuje się wolno, ponieważ osoby odpowiedzialne za ich funkcjonowanie nie dbają o dodawanie odpowiednich grafik. W praktyce, zamiast zoptymalizowanych plików, na stronach lądują duże i ciężkie, które istotnie przyczyniają się do spowolnienia całego serwisu. Aby tego uniknąć:- Stosuj lżejsze formaty zdjęć oraz grafik. Jeśli to możliwe - wybieraj .jpg w miejsce .png.
- Dostosowuj rozmiar do faktycznego przeznaczenia. Jeśli grafika na Twojej stronie będzie wyświetlana w maksymalnym rozmiarze 1000x1000 px – to właśnie w takim dodaj ją na stronę.
- Kompresuj pliki przed ich wgraniem. Wykorzystaj do tego chociażby narzędzie o nazwie TinyPNG, które obniży wagę Twojej grafiki, jednocześnie nie pogarszając jej jakości.

Optymalizacja kodu, wtyczek i struktury strony, czyli wyrzuć wszystko, co zbędne
Kolejnym obszarem odpowiedzialnym za duże spowolnienie strony internetowej jest sposób jej budowy. Sprawdź zatem:- Czy na pewno korzystasz ze wszystkich rzeczy, w jakie wyposażony jest Twój serwis?
- Czy na Twojej stronie nie znajduje się zbyt duża ilość niepotrzebnego kodu?
- Czy sama budowa stron internetowej nie powoduje, że jest ona wolna?

Komentarze: